Od 20 lipca 2024 roku weszły w życie przepisy dotyczące wydawania lekarstw. Na zmianach skorzystają pacjenci realizujący recepty w aptece. Ma być łatwiej i korzystniej dla chorych. Poznaj ważne zmiany, żebyś nie został zaskoczony podczas wizyty w aptece.
Nowe przepisy dają nowe uprawnienia farmaceutom. To oni, kierując się swoją wiedzą i doświadczeniem, ostatecznie zdecydują, z jakim lekarstwem pacjent wyjdzie z apteki. To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy nie będą musieli krążyć między apteką a lekarzem tylko dlatego, że ten ostatni nie wypisał recepty właściwie.
Jeżeli lekarz nie wskaże na recepcie jednostki dawkowania lekarstwa, wyrobów medycznych albo środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub określi je nieprecyzyjnie, do akcji wkroczy farmaceuta.
Aptekarz samodzielnie określi postać jednostki dawkowania produktu. Musi się przy tym kierować swoją wiedzą i własnym doświadczeniem.
Zmiany wchodzące w życie w lipcu 2024 nie dotyczą recept, na których przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową. Tutaj nic się nie zmieni. Jeśli informacja, którą lekarz zawarł w recepcie nie jest precyzyjna, aptekarz nie może i nadal nie będzie mógł skorygować jej i wydać lekarstwa.