Wada zgryzu jest zaburzeniem w budowie i w czynnościach narządów jamy ustnej. Zaburzenie może być ograniczone do zębów lub łuków zębowych i ich wzajemnych relacji. Jeśli nieprawidłowy układ łuków zębowych jest powiązany ze zmienioną pozycją żuchwy, w rysach twarzy widoczna jest asymetria i cofnięcie lub wysunięcie bródki.
W zależności od tego, w jakim okresie rozwoju osobniczego działają czynniki patogenne, wyróżnia się wady rozwojowe, czyli wrodzone oraz wady nabyte.
U dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym przyczynami nabytych wad zgryzu są niekorzystne przyzwyczajenia, takie jak ssanie i nagryzanie palców, nieprawidłowy układ języka podczas połykania i wymowy, ssanie warg i policzków, nagryzanie różnych przedmiotów, np. ołówków, stałe oddychanie z otwartymi ustami, zgrzytanie zębami.
Zaburzenia w prawidłowym rozwoju twarzy i narządów jamy ustnej z reguły są następstwem jednoczesnego działania wielu zazębiających się przyczyn i ścierania się ich z działaniem obronnym i wyrównawczym organizmu.
Kiedy należy przeprowadzić badanie zgryzu?
Między 3. a 6. rokiem życia, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne.
Między 7. a 9. rokiem życia. Jest to pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe – wyrastają pierwsze stałe zęby trzonowe, wypadają mleczne siekacze i wyrastają siekacze stałe.
Między 10. a 12. rokiem życia. Jest to drugi etap wymiany zębów mlecznych na stałe – wyrastają stałe zęby przedtrzonowe i kły.
Wada zgryzu objawia się odstępstwami od prawidłowego sposobu zwierania się zębów, opóźnieniem terminów wyrzynania zębów, obecnością większej liczby zębów, brakiem zębów w łuku zębowym po okresie ich terminowego ukazania się w jamie ustnej, zębami, których kształt i wielkość odbiegają od przeciętnych, a także ustawieniem zębów w nieharmonijnym łuku.
Źródło: mp.pl Medycyna praktyczna dla lekarzy i pacjentów
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/stomatologia/69320,wady-zgryzu-u-dzieci