- Udostępnianie dokumentacji medycznej w mojeIKP -

Przypominamy, że w systemie mojeIKP istnieje możliwość udostępnienia danych medycznych swojemu lekarzowi lub/i przychodni.

 

Jak upoważnić medyka, farmaceutę lub przychodnię do dostępu do Twoich danych za pośrednictwem aplikacji mojeIKP? Kiedy jest to użyteczne?

 

Wybrani przez Ciebie: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pielęgniarka POZ, położna POZ i przychodnia POZ mają dostęp do Twojej dokumentacji. Każdy lekarz ma też dostęp do dokumentów, które sam Tobie wystawił.

 

Co w przypadku, kiedy korzystasz z usług innego lekarza, np. specjalisty, a ten potrzebuje informacji o Twoim dotychczasowym leczeniu w innych miejscach np. po to, by odpowiednio dobrać Ci leki?

 

Do tej pory medyka, farmaceutę lub przychodnię mogłeś/aś upoważnić do dostępu do Twoich danych na Internetowym Koncie Pacjenta. Teraz możesz zrobić to przez mojeIKP.

 

Sprawdź, jak może Ci pomóc farmaceuta, jeśli upoważnisz go do dostępu do informacji o wykupionych lekach

 

Uruchom aplikację

Wejdź w „Menu” klikając trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, a następnie w opcję >> „Uprawnienia”

Wybierz opcję:

Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie – po rozwinięciu kafelka przeczytasz informację, że tutaj udostępnisz lekarzowi, pielęgniarce, położnej placówce medycznej Twoje e-recepty, e-skierowania i zdarzenia medyczne (takie jak wizyta u specjalisty, pobyt w szpitalu, wizyta na SOR, wyniki badań laboratoryjnych i innych), a aptece i farmaceucie – Twoje e-recepty i informacje o wykupionych lekach

Kliknij „Przyznaj dostęp” i potem na jedną z trzech możliwości: Pracownik medyczny, placówka medyczna, apteka/punkt apteczny.

Teraz wpisz dane osoby/placówki:

w przypadku lekarza, pielęgniarki lub położnej podajesz imię, nazwisko, numer PWZ (prawa wykonywania zawodu) i klikasz „Szukaj”. Gdy system go znajdzie, wybierasz, czy będzie miał dostęp do wszystkich informacji, czy wybranych dokumentów, całej dokumentacji medycznej czy tylko z określonego przedziału czasu. Klikasz „Zapisz”

W przypadku przychodni lub innej placówki medycznej wybierasz „Przyznaj dostęp placówce medycznej”, wpisujesz adres i nazwę placówki, wybierasz właściwą z tych, które zaproponuje Ci system. Potem wybierasz zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza.

W przypadku apteki wybierasz „Przyznaj dostęp aptece/punktowi farmaceutycznemu”, wpisujesz adres i nazwę, wybierasz właściwą z tych, które zaproponuje Ci system. Potem wybierasz zakres dostępu tak samo, jak w przypadku lekarza, z tym że farmaceutów możesz upoważnić wyłącznie do dostępu do e-recept.

Jeśli pracownika medycznego nie ma w wykazie lub jeśli już upoważniasz medyka, lub placówkę i mają dostęp do Twoich danych, system Cię o tym poinformuje.

 

Pamiętaj, że zawsze możesz cofnąć swoje upoważnienie do dostępu do danych, udzielone pracowników medycznemu, placówce czy aptece, lub zmienić jego zakres.

 

Nie wszystkie placówki korzystają jeszcze z systemu, więc może się zdarzyć, że mimo Twojej zgody dana przychodnia czy lekarz nie będą mieli dostępu do Twoich danych.

 

Jak sprawdzić, kto jest upoważniony

Wejdź w aplikację, kliknij „Menu” > „Uprawnienia”.

Wybierz opcję: Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie.

Zobaczysz tam osoby lub placówki, którym udzieliłeś/aś dostępu do Twoich danych.

Jeśli wejdziesz na dane osoby lub placówki, zobaczysz dwa przyciski do wyboru:

Edytuj zakres dostępu.

Usuń dostęp.

Źródło: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/udostepnij-informacje-lekarzowi-lub-przychodni