- Stres -

Stres jest reakcją organizmu na czynniki środowiskowe tzw. stresory, które zagrażają równowadze organizmu lub ją naruszają i za pomocą którego organizm reaguje na zagrożenie. Stres powoduje objawy zarówno fizyczne jak i psychiczne. Manifestuje się na różne sposoby, w zależności od indywidualnej podatności organizmu. Przyczyny stresu mogą być bardzo zróżnicowane.

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Wyzwala ją zazwyczaj wydarzenie, które ma negatywny charakter. Sam stres nie jest jednak jednoznacznie negatywny– może mieć działanie pozytywne i motywujące do działania. Jednak nawet dobry stres może przemienić się w coś, co działa destrukcyjnie na organizm, jeśli będzie odczuwany zbyt często, zbyt długo lub zbyt intensywnie. Stres może też paraliżować i sprawiać, że człowiek boi się podjąć jakiegokolwiek zadania. Pod wpływem stresu narażone jest zdrowie fizyczne i psychiczne.

Objawy długotrwałego stresu prędzej czy później odbiją się na zdrowiu każdego człowieka. Mogą to być:

wahania wagi
wypadanie włosów
problemy ze snem
bóległowy
ciągłe uczucie rozdrażnienia
problemy ze złością i agresją
spadeklibido
ciągłe zamartwianie się
chroniczny ból (ból głowy, żołądka, klatki piersiowej)

Przewlekły stres może być też powodem pojawienia się wrzodów żołądka i dwunastnicy, może doprowadzić do problemów z cukrzycą i otyłości, a także mogą wystąpić choroby serca i układu krążenia. U osób miesiączkujących może również dojść do rozregulowania cyklu.

Przyczyny stresu

Stres to we współczesnym świecie niemal nieodłączny element życia. Wszystko co wywołuje w nas ogromne napięcie może doprowadzić do stresu. Najbardziej stresującymi wydarzeniami w życiu są:

nieustanny pośpiech
nadmiar obowiązków
problemy w pracy i w związku
śmierć bliskiej osoby, rozwód
próba sprostania wysokim wymaganiom

Wszystko to wywołuje w nas ogromne napięcie, z którym niełatwo sobie poradzić. Każdy człowiek ma inną wrażliwość i inne zdarzenia w jego życiu może uznać za stresujące. Skutki długotrwałego stresu widoczne są przede wszystkim w naszym organizmie.

Wpływ stresu na organizm

Wmomencie wystąpienia sytuacji wywołującej stres, organizm wytwarza hormon adrenalinę i kortyzol, które stymulują organizm. Hormony oddziałując na nasz układ krążenia, przyspieszają rytm serca, podnoszą ciśnienie krwi oraz zwężają naczynia krwionośne. W związku z faktem, że stres wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem kortyzolu i adrenaliny– hormonów działających antagonistycznie do insuliny, to w konsekwencji prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II. Jeśli stres jest krótkotrwały mobilizuje do działania i nie jest powodem do niepokoju, natomiast jeżeli występuje przez dłuższy czas to otwiera drogę dla wystąpienia lub prowadzi do zaostrzenia szeregu chorób i wystąpienia dolegliwości takich jak: infekcje, stany zapalne, bezsenność, bóle (np. głowy), dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. zgaga, wrzody), obniżenie płodności, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry.

Metody radzenia sobie ze stresem

– Aktywność fizyczna, pomaga rozładować napięcie.
– Odpowiednia długość snu.
– Zdrowe żywienie, wpływa na odpowiednie kształtowanie się układu odpornościowego organizmu.
– Relaks, medytacja, kontakt z naturą.
– Odpowiednie zarządzanie czasem.
– Zapobieganie kumulacji emocji, rozmawianie o problemach.
– Korzystanie z pomocy rodziny oraz specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
– Aktywność seksualna.
– Wpływ diety na stres

Dieta osoby narażonej na stres powinna obfitować w witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez i mangan (orzechy, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe), wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (tłuste ryby morskie) oraz niezbędne aminokwasy zawarte w produktach mięsnych i nabiałowych.

Aktywność fizyczna a stres

Regularna aktywność ruchowa jest prostym narzędziem łagodzącym stres, ponieważ:

– redukuje reakcję stresową organizmu;
– poprawia nastrój;
– zapobiega wystąpieniu przewlekłego stresu;
– chroni przed negatywnymi skutkami.

Źródło: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/nfz-blizej-pacjenta/9205-sroda-z-profilaktyka-profilaktyka-stresu

Stres

Objawy stresu – sygnały, które świadczą o przeciążeniu układu nerwowego