- Rany Pooperacyjne -

Rana operacyjna to każda rana wykonana przez chirurga w celu przeprowadzenia operacji. Każda operacja wiąże się z koniecznością jej wykonania. Współczesna chirurgia dąży do zmniejszenia rozmiaru rany oraz jej ukrycia, ale nieuniknione jest powstanie rany operacyjnej przy każdym zabiegu chirurgicznym.

Zabiegi określane jako „operacje bezkrwawe” lub „operacje bez blizny” również wymagają wytworzenia rany, choć mniejszej i trudniej zauważalnej. Każda rana operacyjna jest narażona na potencjalne powikłania, które mogą różnić się w zależności od rodzaju zabiegu, stanu chorego oraz rozległości i umiejscowienia rany. Najczęstsze powikłania związane z raną pooperacyjną to ból, odczyn zapalny, gorączka, ropienie oraz rozejście się rany operacyjnej.
Niewielki odczyn zapalny, czyli małe zaczerwienienie wokół rany oraz jednodniowe podwyższenie temperatury, są normalnymi objawami związanymi z procesem gojenia rany. Jednak silny ból, długotrwała gorączka i powiększające się zaczerwienienie rany mogą świadczyć o infekcji rany, która może prowadzić do powstania ropnia oraz rozejścia się rany operacyjnej. W przypadku podejrzenia powikłanej rany operacyjnej należy wykonać dokładne badanie, które obejmuje oglądanie i dotykanie rany.
Lekarz poszukuje obszarów o zwiększonej bolesności, wycieku treści ropnej, objawu „chełbotania” oraz ocenia stan ogólny pacjenta.
Po leczeniu powikłanej rany pooperacyjnej należy pamiętać, że gojenie takiej rany może przebiegać mniej estetycznie niż w przypadku rany czystej.
Rany brzuszne, które doznały powikłań, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przepukliny w przyszłości.

Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
Link: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165548,powiklania-rany-pooperacyjnej