- Otyłość: Skutki -

Osoby z otyłością są bardziej narażone na wystąpienie wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym:

Choroby serca i udary mózgu: Otyłość zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego, oraz podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi. Oba te czynniki sprzyjają rozwojowi chorób serca i udarów mózgu, które wymagają długotrwałego leczenia.

 

Cukrzyca typu 2: Otyłość wpływa na funkcjonowanie receptorów insulinowych, powodując insulinooporność. Początkowo organizm może kompensować to przez zwiększone wydzielanie insuliny, ale z czasem zdolność ta maleje, co prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi i w konsekwencji do stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2.

 

Niektóre nowotwory: Otyłość może zwiększać ryzyko raka macicy, szyjki macicy, endometrium, jajnika, piersi, okrężnicy, odbytnicy, przełyku, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerek i prostaty.

 

Problemy z trawieniem: Otyłość zwiększa ryzyko zgagi, chorób pęcherzyka żółciowego oraz stłuszczenia wątroby, co może prowadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby.

 

Bezdech senny: Osoby z otyłością są bardziej narażone na bezdech senny, zaburzenie, w którym oddychanie podczas snu wielokrotnie się zatrzymuje. Prowadzi to do przewlekłego zmęczenia i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów: Otyłość obciąża stawy i sprzyja stanom zapalnym, co może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, ograniczając ruchomość i powodując ból.

 

Ciężki przebieg COVID-19: Otyłość zwiększa ryzyko ciężkich objawów COVID-19, w tym zapalenia płuc, które może wymagać intensywnej terapii i mechanicznego wspomagania oddychania. Ponadto otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19.

 

Źródło: Mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/wprowadzenie/292771,powiklania-otylosci