Osoby z otyłością są bardziej narażone na wystąpienie wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym:
Choroby serca i udary mózgu: Otyłość zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego, oraz podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi. Oba te czynniki sprzyjają rozwojowi chorób serca i udarów mózgu, które wymagają długotrwałego leczenia.
Cukrzyca typu 2: Otyłość wpływa na funkcjonowanie receptorów insulinowych, powodując insulinooporność. Początkowo organizm może kompensować to przez zwiększone wydzielanie insuliny, ale z czasem zdolność ta maleje, co prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi i w konsekwencji do stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2.
Niektóre nowotwory: Otyłość może zwiększać ryzyko raka macicy, szyjki macicy, endometrium, jajnika, piersi, okrężnicy, odbytnicy, przełyku, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerek i prostaty.
Problemy z trawieniem: Otyłość zwiększa ryzyko zgagi, chorób pęcherzyka żółciowego oraz stłuszczenia wątroby, co może prowadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby.
Bezdech senny: Osoby z otyłością są bardziej narażone na bezdech senny, zaburzenie, w którym oddychanie podczas snu wielokrotnie się zatrzymuje. Prowadzi to do przewlekłego zmęczenia i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów: Otyłość obciąża stawy i sprzyja stanom zapalnym, co może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, ograniczając ruchomość i powodując ból.
Ciężki przebieg COVID-19: Otyłość zwiększa ryzyko ciężkich objawów COVID-19, w tym zapalenia płuc, które może wymagać intensywnej terapii i mechanicznego wspomagania oddychania. Ponadto otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19.
Źródło: Mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/wprowadzenie/292771,powiklania-otylosci