- Higiena jamy ustnej: Informacje dla rodziców. -

Większość ludzi pragnie mieć ładny uśmiech i białe zęby. W tym może pomóc odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie. Co ważniejsze, higiena jest niezbędna, aby mieć zdrowe zęby i dziąsła.

Zęby mleczne, czyli zęby mleczne, pomagają dzieciom mówić, uśmiechać się i jeść. Pełnią także funkcję zastępczą dla zębów stałych. Oznacza to, że jeśli wypadną zbyt wcześnie, utracony ząb może spowodować przesunięcie pozostałych zębów w niepożądane pozycje. Powoduje to, że zęby stałe wychodzą krzywe.

Oto kilka wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej, którymi możesz podzielić się ze swoimi dziećmi:

1.
Bakterie jamy ustnej żywią się cukrami i rafinowanymi węglowodanami, aby wytworzyć kwasy atakujące szkliwo zębów. Szkliwo powstrzymuje szkodliwe bakterie przed infekcją zębów. Gdy bakterie dostaną się do wewnętrznej części zęba, mogą powodować próchnicę.

Zaspokój ochotę swojego dziecka na słodycze zdrowymi przekąskami lub sokami pochodzącymi z prawdziwych owoców. W porze posiłków zamień rafinowane węglowodany na złożone i dodaj inne grupy żywności, aby uzupełnić posiłek.

2. Szczotkuj dwa razy dziennie.
Czyszczenie zębów i jamy ustnej jest najważniejszą i podstawową częścią higieny jamy ustnej. W zależności od wieku dziecka oto jak ją czyścić.

Dziecko, które nie ma zębów, nadal wymaga regularnego czyszczenia jamy ustnej. Po posiłku rodzic powinien oczyścić usta dziecka, delikatnie przecierając dziąsła wilgotną myjką. Należy kontynuować czyszczenie dziąseł w ten sposób, aż do wyrżnięcia się większości zębów.

Kiedy wyrosną pierwsze zęby, rodzic powinien zacząć je szczotkować pastą (bez fluoru) wielkości ziarnka grochu i szczoteczką dla dzieci. Także należy kontynuowanie przecierania dziąseł, aż do wyrżnięcia się pozostałych zębów.

Gdy dziecko skończy 2 lata, pozwólmy mu zacząć samemu myć zęby. Nadzoruj ich i uczestnicz, aby dawać dobry przykład.

Naucz dziecko szczotkować zęby rano i wieczorem, a także, jeśli to możliwe, po obiedzie.

3. Kiedy już wyrosną twojemu dziecku wszystkie zęby, dziecko może zacząć używać nici dentystycznej. Spraw, aby nitkowanie było zabawnym wydarzeniem, które zainteresuje dziecko. Wykorzystaj historie i piosenki lub stwórz z nich grę.

4. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy miesiące lub gdy włosie się postrzępi, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Spraw, aby Twoje dziecko było podekscytowane nową szczoteczką do zębów i pozwól mu wybrać ulubioną szczoteczkę. Pamiętaj, aby używać miękkiej szczoteczki do zębów.

5.
Dziecko powinno zgłosić się do dentysty przed ukończeniem 1 roku życia. Następnie powinno się kontynuować rutynowe kontrole co sześć miesięcy. Te rutynowe wizyty u dentysty nauczą dziecko nie bać się dentystów. Dają także dentystom szansę na monitorowanie wzrostu zębów i szczęk dziecka. Pomoże to wychwycić problemy na wczesnym etapie, zanim staną się większym problemem.

Źródło: mp.pl Medycyna praktyczna dla lekarzy i pacjentów
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/67645,profilaktyka-stomatologiczna-prochnicy-zebow-mlecznych-i-stalych
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52395,higiena-jamy-ustnej-malego-dziecka