W utrzymaniu naszej tarczycy w dobrej kondycji pomagają składniki odżywcze, którymi są jod, cynk i selen. Należy jednak pamiętać że jeśli chodzi o jod, jego suplementacje zawsze powinniśmy uzgodnić uprzednio z lekarzem.
Poniżej tabela produktów bogatych w dany składnik odżywczy.
Produkty niezalecane w dużych ilościach, z kolei to produkty bogate w goitrogeny, zaburzają zdolność tarczycy do wchłaniania jodu z pożywienia. Te produkty powinniśmy lekko ograniczyć. Są to w większości warzywa zielone np.brokuły, brukselka, jarmuż, kalafior i kapusta.
Składniki, które powinniśmy ograniczać w dużej mierze to soja, produkty sojowe i gluten.
Także zmniejszmy ilość produktów i potraw zawierających duże ilości cukru, jak i tzw. fast foody.
Ćwiczenia:
Ćwiczenia i aktywność fizyczna jest w stanie pomóc z symptomami choroby tarczycy, jednak należy pamiętać że gdy ta choroba jest nieleczona, zwiększony wysiłek fizyczny może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Dlatego aktywności wysiłkowe, siłownię, biegi i sporty ciężkie, należy przenieść na okres gdy nasza tarczyca „jest pod kontrolą za pomocą leków”. Gdy mamy wątpliwości kiedy zacząć ćwiczyć, należy zapytać o to swojego lekarza, bądź endokrynologa.
Gdy osoba z zaburzeniami tarczycy powróci do normalnej funkcji tarczycy po zastosowaniu leków, powrót do ćwiczeń jest bezpieczny i może pomóc w złagodzeniu pozostałych objawów.
Na przykład osoby z niedoczynnością tarczycy często odczuwają zmęczenie i przyrost masy ciała, który nie zawsze ustępuje po zastosowaniu leków na tarczycę. Ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć poziom energii i kontrolować wagę.
Powinniśmy ćwiczyć minimum około 20 minut każdego dnia. Gdy mamy problem ze zmuszeniem się do ćwiczeń, dobrym pomysłem są spacery, jazda na rowerze lub zajęcia taneczne.
Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
Link:https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/77606,dieta-przy-niedoczynnosci-tarczycy
Link2: https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy