- Choroby Reumatyczne -

Określenie „zapalenie stawów” jest często używane w odniesieniu do wszelkich zaburzeń wpływających na stawy. Choroby reumatyczne zwykle atakują stawy, ścięgna, więzadła, kości i mięśnie.
Przykłady chorób reumatycznych:

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Jest to zapalenie stawów, które wpływa na kręgosłup, zwykle powodując zaczerwienienie, uczucie gorąca, obrzęk i ból kręgosłupa w miejscu, w którym łączy się z miednicą.

Artretyzm
Artretyzm to zapalenie stawów, które może powodować sztywność lub ból.

Choroby autoimmunologiczne
W chorobach autoimmunologicznych białka zwane autoprzeciwciałami przez pomyłkę atakują zdrowe tkanki organizmu, sygnalizując organizmowi, że ma je zaatakować.

Choroby auto zapalne
Powodują, że komórki odpornościowe przez pomyłkę atakują organizm i mogą powodować gorączkę, wysypkę, obrzęk stawów i inne objawy.

Dna moczanowa
Jest to rodzaj zapalenia stawów, który powoduje bolesne i sztywne stawy. Dna jest spowodowana gromadzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawach.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Młodzieńcze zapalenie stawów opisuje zapalenie stawów u dzieci. Zapalenie stawów jest spowodowane stanem zapalnym stawów.

Zapalenie kości i stawów

Uszkadza śliską tkankę pokrywającą końce kości, powodując ocieranie się kości o siebie, powodując ból, obrzęk i utratę ruchu.

Poli mialgia reumatyczna i olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
Poli mialgia reumatyczna i olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic są ściśle powiązanymi stanami zapalnymi. PMR powoduje ból i sztywność mięśni barków, ramion, okolicy bioder i szyi. OZT powoduje bóle głowy, tkliwość skóry głowy, ból szczęki i problemy z oczami.

Łuszczycowe zapalenie stawów
Może wystąpić u osób chorych na łuszczycę (łuszczące się czerwone i białe plamy). Wpływa na stawy i obszary, w których tkanki przyczepiają się do kości.

Reaktywne zapalenie stawów
Jest to spowodowane infekcją i powoduje ból stawów i obrzęk. Możesz także mieć zaczerwienione, opuchnięte oczy i obrzęk dróg moczowych.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Jest to choroba atakująca wiele stawów, powodująca ból, obrzęk i sztywność. Może również wystąpić zmęczenie i gorączka.

Twardzina
Twardzina powoduje powstawanie plam napiętej, twardej skóry, ale może również uszkodzić naczynia krwionośne i narządy.

Zespół Sjogrena
Jest to choroba atakująca gruczoły wytwarzające wilgoć. Najczęściej powoduje suchość w ustach i oczach.

Toczeń rumieniowaty układowy
(toczeń)
Toczeń jest chorobą, w której system obronny organizmu atakuje zdrowe komórki i tkanki, powodując uszkodzenie wielu części ciała.

Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
Link: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow