Dieta:
Dieta nie wyleczy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), ale właściwy wybór posiłków może pomóc organizmowi w kontroli stanu zapalnego, dostarczając potrzebnych składników odżywczych i w utrzymaniu prawidłowej wagi. Jest to ważne, ponieważ nadwaga zwiększa nacisk na obolałe stawy i może sprawić, że niektóre leki na RZS będą mniej skuteczne. Co więcej, tkanka tłuszczowa wytwarza białka zwane cytokinami, które sprzyjają stanom zapalnym.
Zalecana jest dieta śródziemnomorska:
Łosoś, tuńczyk, sardynki, śledź i inne ryby zimnowodne są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc kontrolować stan zapalny. Twoje ciało potrzebuje zdrowej równowagi kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Naukowcy odkryli, że większy stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wiąże się ze wzrostem liczby przewlekłych chorób zapalnych, takich jak RZS. Dlatego ważne jest ograniczenie spożycia kwasów omega-6 – które mogą powodować stany zapalne i które znajdują się w mięsach, niektórych olejach oraz smażonej i przetworzonej żywności zawierającej te oleje – oraz zwiększenie poziomu omega-3.
Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają stabilizować cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, które mogą wywoływać stany zapalne i uszkadzać komórki. Są również bogate w witaminy i minerały potrzebne organizmowi oraz w polifenole, które mogą pomóc obniżyć poziom białka C-reaktywnego (CRP), markera stanu zapalnego. Aby uzyskać jak największe korzyści zdrowotne, jedz codziennie kilka rodzajów świeżych lub mrożonych owoców. (Uważaj jednak na zawartość cukru w opcjach mrożonych). Jedz kolorowe, różnorodne warzywa, aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych. Staraj się spożywać dwie porcje owoców i, dwie i pół do trzech porcji warzyw dziennie – mniej, jeśli ćwiczysz mniej niż 30 minut dziennie i więcej, jeśli jesteś bardziej aktywny.
Owies, cała pszenica, brązowy ryż, komosa ryżowa i inne pełne ziarna mogą obniżać poziom CRP i zmniejszać ryzyko chorób serca, które jest podwyższone u osób chorych na RZS. Całe ziarna zawierają więcej składników odżywczych i błonnika niż ziarna rafinowane. Ponadto wiele produktów zawierających rafinowane ziarna zawiera składniki, które nie są zdrowe, takie jak dodatek cukru i tłuszcze nasycone. Czytaj etykiety i wybieraj pieczywo, płatki zbożowe i inne produkty, których głównym składnikiem jest całe ziarno.
Groch i fasola. Te rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka, które jest ważne dla zdrowia mięśni, a osoby chore na RZS są podatne na utratę mięśni. Co więcej, groszek i fasola są praktycznie pozbawione tłuszczu, zawierają przeciwutleniacze, a niektóre są bogate w kwas foliowy, magnez, żelazo, cynk i potas, wszystkie elementy znane ze swoich korzystnych właściwości dla serca i układu odpornościowego. Dobrym wyborem będzie fasola: czarna, garbanzo i czerwona, oraz groszek czarnooki.
Orzechy, pełne zdrowego jednonienasyconego tłuszczu, są znane ze swoich właściwości chroniących serce i składników odżywczych. Spróbuj orzeszków piniowych, pistacji, orzechów laskowych i migdałów. Orzechy włoskie są szczególnie dobre dla osób chorych na RZS, ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. (Zmielone siemię lniane to kolejne dobre roślinne źródło kwasów omega-3.) Ale nie przesadzaj z jedzeniem orzechów; zawierają zdrowe tłuszcze, ale są też bogate w kalorie.
Oliwa z oliwek. Zamiast innych olejów i tłuszczów używaj oliwy z oliwek. Oprócz zdrowego jednonienasyconego tłuszczu zawiera związek zwany oleocanthalem, który zmniejsza stany zapalne i działa podobnie jak ibuprofen w łagodzeniu bólu. Ale jedz to z umiarem; jak w przypadku wszystkich olejów, jest to tłuszcz, który może prowadzić do przyrostu masy ciała.
Ćwiczenia:
Kiedy odczuwasz ból i zmęczenie, aktywność fizyczna może być ostatnią rzeczą, o której myślisz. Jednak badania pokazują, że ćwiczenia pomagają złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i poprawić codzienne funkcjonowanie. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem i uwzględnij w nim mieszankę ćwiczeń elastycznych, zakresu ruchu, aerobowych i wzmacniających. Oto kilka sposobów na poruszanie się:
Rozciąganie to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie sztywności i utrzymanie zakresu ruchu, dlatego powinno być częścią każdego programu ćwiczeń. Zacznij od rozgrzewki trwającej od 3 do 5 minut — możesz maszerować w miejscu i pompować ramiona w pozycji siedzącej lub stojącej. Następnie rozciągnij i przytrzymaj różne mięśnie i stawy przez 10 do 20 sekund przed rozluźnieniem.
Chodzenie to ćwiczenie o niewielkim wpływie na stawy, serce i nastrój. I można to zrobić niemal wszędzie. Zacznij powoli i z czasem bezpiecznie zwiększaj tempo i dystans. Pamiętaj o nawodnieniu i noś odpowiednie buty.
Ćwiczenia w wodzie są szczególnie delikatne dla bolesnych stawów, ponieważ woda pomaga utrzymać wagę, co zmniejsza obciążenie stawów, a ćwiczenia w ciepłej wodzie pomagają zmniejszyć sztywność. Woda zapewnia również naturalny opór, dzięki czemu można wykonywać ćwiczenia aerobowe i wzmacniające. Użyj ciężarków wodnych, aby podjąć większe wyzwanie. Poszukaj w swojej okolicy programu ćwiczeń w wodzie, przeznaczonego specjalnie dla osób cierpiących na zapalenie stawów.
Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
Link: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/320581,dieta-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawow-czy-mozna-odbudowac-chrzastke-stawowa