- Choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego -

Drogi żółciowe to system przewodów, przez które żółć z wątroby trafia do przewodu pokarmowego. Małe przewodziki wewnątrz wątroby łączą się w większe, tworząc dwa główne przewody: prawy i lewy wątrobowy. Obie te gałęzie łączą się we wnęce wątroby, tworząc główną drogę żółciową, która odprowadza żółć do dwunastnicy. Po drodze dołączają do niej przewody pęcherzykowy i trzustkowy. Pęcherzyk żółciowy pełni funkcję magazynu żółci, uwalnianej podczas posiłków, zwłaszcza tłustych.

Choroby dróg żółciowych obejmują kamicę, torbiele, polipy i nowotwory. Kamica jest najczęstszą z tych chorób, często powodując zapalenia i uszkodzenia dróg żółciowych. Czynniki ryzyka to m.in. wiek, płeć żeńska, uwarunkowania genetyczne, cukrzyca, otyłość i infekcje dróg żółciowych.

Kamica pęcherzyka żółciowego jest częsta, zwłaszcza w Europie Zachodniej (do 20% populacji). Tworzące się kamienie z substancji chemicznych w żółci mogą prowadzić do kamicy pęcherzykowej. Leczenie obejmuje operacyjne usunięcie pęcherzyka, zwykle laparoskopowo. Czynniki ryzyka to m.in. wiek, płeć żeńska, genetyka, cukrzyca, otyłość i infekcje dróg żółciowych.

Kamica dróg żółciowych leczona jest głównie operacyjnie, a popularną metodą jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW).
W przypadku nieusuwalnych kamieni przeprowadza się klasyczną operację. Leczenie kamicy wiąże się z pewnym ryzykiem, ale postęp w technikach minimalnie inwazyjnych znacznie je zmniejszył.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą powodować kolki żółciowe i zaklinować się, co prowadzi do bólu i wymaga operacyjnego usunięcia. Mogą również powodować zapalenie pęcherzyka, a w skrajnych przypadkach perforację ściany pęcherzyka. Drobne kamienie mogą przytknąć się w drogach żółciowych, powodując ich blokadę i poważne zapalenie. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale może obejmować operację, antybiotyki i leczenie objawowe.


Źródło:
Mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/165232,choroby-drog-zolciowych-i-pecherzyka-zolciowego