- Atopowe Zapalenie Skóry -

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba skóry, często rozpoczynająca się we wczesnym dzieciństwie. Charakteryzuje się zapalnymi zmianami skórnymi, takimi jak zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki, a czasem także sączące się rany, które mogą ewoluować w kierunku suchej, pogrubiałej skóry. Te zmiany mogą występować na różnych obszarach ciała, takich jak twarz (w tym owłosiona skóra głowy), płatki uszne, doły podkolanowe i łokciowe, wewnętrzna strona kończyn, szyja, grzbiety rąk i stóp. Towarzyszy im intensywny świąd. Skuteczne leczenie opiera się na odpowiedniej pielęgnacji skóry i miejscowym stosowaniu leków, takich jak glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny.

Skóra pełni zazwyczaj funkcję skutecznej bariery, chroniąc organizm przed zarazkami, alergenami i substancjami podrażniającymi. W przypadku nadwrażliwych osób kontakt z uczulającymi alergenami może wywołać stan zapalny skóry, znany jako atopowe zapalenie skóry (AZS). Alergeny, takie jak te wziewne czy pokarmowe, styczność z komórkami obronnymi skóry prowadzą do rozwoju uczulenia, zaś ponowny kontakt z alergenem powoduje pojawienie się charakterystycznych zmian skórnych, takich jak zaczerwienienia i grudki, towarzyszące nadmiernemu świądowi.

Przyczyny i mechanizm powstawania AZS nie są jeszcze w pełni zrozumiane. Uważa się, że za wystąpienie choroby odpowiada interakcja genów predysponujących, środowiska, czynników zakaźnych, zaburzeń funkcji bariery skórnej i odpowiedzi immunologicznej. Nadwrażliwość na różne alergeny pokarmowe i wziewne występuje u większości chorych, jednak trudno jest jednoznacznie określić związek między narażeniem na alergeny a przebiegiem AZS.

Leczenie AZS opiera się na skutecznej pielęgnacji skóry oraz miejscowym stosowaniu leków, takich jak glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny. W przypadku intensywnego świądu zaleca się również leki przeciwhistaminowe. Warto podkreślić, że przy podejrzeniu AZS, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza dermatologiem lub alergologiem, który dokładnie oceni objawy, może przeprowadzić testy alergiczne oraz ewentualnie zlecić badania dodatkowe, takie jak badanie krwi czy biopsję skóry, w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych schorzeń skórnych.

Pomimo że AZS może być mylone z innymi rodzajami wyprysków, precyzyjna diagnoza i skuteczne leczenie są kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów dotkniętych tą chorobą.

Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory