Stres to reakcja organizmu na wydarzenie lub emocję, która mobilizuje do działania. Choć często postrzegany jest negatywnie, może również mieć pozytywne aspekty, motywując do aktywności i pomagając w rozwoju zawodowym oraz osobistym. Jednak nadmiar stresu, czy to pod wpływem częstych, długotrwałych lub intensywnych doświadczeń, może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.
W przeszłości reakcja stresowa była niezbędna do przetrwania, umożliwiając walkę lub ucieczkę przed zagrożeniem. Dziś, chociaż rzadko musimy walczyć fizycznie, nasze ciała nadal reagują na stres w podobny sposób.
Stres może wynikać z różnych czynników, takich jak trudne sytuacje życiowe, rywalizacja, niepewność lub obawy związane z wydarzeniami. Nawet samo myślenie o zagrożeniu może wywołać reakcję stresową, gdyż mózg trudno odróżnia prawdziwe zagrożenie od wyobrażonego.
Reakcja stresowa aktywuje autonomiczny układ nerwowy, co powoduje wzrost poziomu hormonów stresu i zmiany w funkcjonowaniu organizmu, wywołując różnorodne objawy stresu, zarówno fizyczne, emocjonalne, jak i behawioralne.
Stres przewlekły może mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne, sprzyjając występowaniu różnorodnych zaburzeń, zwłaszcza depresji i stanów lękowych. Warto jednak zauważyć, że nawet w przypadku chorób takich jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa, gdzie główną rolę odgrywają czynniki biologiczne, pierwszy epizod często poprzedza długotrwały stan stresu.
Aby lepiej zarządzać stresem, warto poznać jego objawy i stosować techniki relaksacyjne, aktywność fizyczną, zdrową dietę, dbać o sen oraz budować wsparcie społeczne. Istotne jest również radzenie sobie z negatywnymi myślami i podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie napięcia.
Źródło: mp.pl Medycyna Praktyczna dla lekarzy i pacjentów
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/287581,jak-radzic-sobie-ze-stresem
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/146636,stres-ostry-stres-przewlekly